Kategorie blog
Produkt dnia
Kontakt
BIOżywczy Agnieszka Kogut
ul. Królowej Jadwigi 137, lok 2.12
80-034 Gdańsk

telefon: +48 881 917 355
e-mail: biuro@biozywczy.pl
Chmura tagów
Trwała nietolerancja glutenu 0
Trwała nietolerancja glutenu

Trwała nietolerancja glutenu

Trwała nietolerancja glutenu – celiakia – jest schorzeniem, które zaburza wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Powoduje to pojawienie się wielu dolegliwości związanych z niedoborami, do których należą np. afty w jamie ustnej, zmęczenie czy nawet depresja. Przy celiakii niezbędna jest całkowita eliminacja glutenu.

Celiakia sprawia, że pojawiają się niedobory

U osób chorych na celiakię dostarczenie organizmowi glutenu powoduje zanikanie kosmków jelitowych i niszczenie błony śluzowej jelit. Jest to związane z tym, że to choroba autoimmunologiczna, przy której atakowane są własne tkanki. Zanik kosmków jelitowych sprawia, że przyswajanie substancji odżywczych zostaje zaburzone.

To właśnie w jelicie cienkim następuje bowiem wchłanianie wszelkich składników. Dostarczanie glutenu przy celiakii prowadzi do wielu niedoborów (także witamin i minerałów) oraz niedożywienia organizmu. Z tego powodu pojawiają się nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia dolegliwości.

Objawy celiakii to m.in. anemia, ból głowy czy poronienia

Objawy celiakii są bardzo różnorodne i nieoczywiste, dlatego wykrycie choroby jest stosunkowo trudne. Aż 90% chorych cierpi bowiem z powodu skąpoobjawowej postaci celiakii. Może ona objawiać się m.in. bólami głowy, kości, mięśni i stawów, ciągłym zmęczeniem, aftami, spadkiem libido, kłopotami z potencją czy niedorozwojem szkliwa zębowego. Często przy celiakii pojawia się też wiele chorób związanych z niedoborami, np. wczesna osteoporoza, anemia, depresja, padaczka, marskość wątroby, problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, a nawet nowotwory.

Na biegunki, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha i inne kłopoty z układem pokarmowym skarżą się głównie chore na celiakię dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. U dzieci dodatkowo można zaobserwować problemy z rozwojem czy niski wzrost i małą masę ciała.

Przy celiakii pomoże tylko dieta bezglutenowa

Ze względu na brak lekarstwa na trwałą nietolerancję glutenu, chorzy muszą całkowicie wyeliminować gluten z diety. Tylko przejście na dietę bezglutenową pozwala bowiem odbudować zniszczone jelita, a w konsekwencji – zacząć wchłaniać substancje odżywcze. Dzięki temu stopniowo zanikają niebezpieczne dla zdrowia dolegliwości.Chorym na celiakię szkodzi nawet bardzo niewielka ilość glutenu (np. obecna w okruszkach chleba). Z tego powodu wyeliminować gluten trzeba na zawsze, nie wolno też dopuszczać się żadnych odstępstw.

Jak dowiedzieć się, czy dieta bezglutenowa jest konieczna? Najpierw warto wykonać test DNA w kierunku genów, które odpowiadają za celiakię. Pozwoli to sprawdzić, czy są one obecne w organizmie. Jeśli nie – celiakii nie ma i nigdy się nie pojawi. Jeśli tak – konieczna jest dalsza diagnostyka. Na dietę bezglutenową najlepiej przejść zaraz po postawieniu diagnozy, ale nie wcześniej.

 

www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie:© amarosy/123rf.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl